Конфликтът е нормален и естествен аспект на взаимоотношенията. Като човешки същества, ние сме готови да реагираме на стреса с „борба“ или „бягство‘‘. Често нито едно от тези решения не е подходящо. Ето защо трябва да намерим директен начин да се справим с даден конфликт, който да е почтителен и дипломатичен. Някои хора се страхуват от конфликтите и дълго ги избгягват, което може да доведе до емоционални и здравословни проблеми. Ако се управляват ефективно, конфликтите могат да бъдат възможност за научаване, израстване и положителни промени.
Ето 9 съвета, които ще ви помогнат да се справите с конфликтите по-ефективно.
1 Избягвайте поведение, което налива масло в огъня.
Физическата или вербална злоупотреба никога не е желана. По време на конфликт трябва да избягвате критика (атака за характера на човека); презрение (обиди и невербална враждебност); и отбранителност (да виждате себе си като жертва).
2 Осъзнайте собствената си невербална комуникация.
Тъй като голяма част от комуникацията е невербална, трябва да сте наясно с изразите на лицето, жестовете на ръцете и езика на тялото, за да сте сигурни, че изпращате точното съобщение.
3 Спрете и се заземете.
Спрете всички и дишайте дълбоко. Вдишайте през носа, напълнете корема и издишайте през устата. Така ще се успокоите. Протягането е добър начин бързо да освободите напрежението и да постигнете физически комфорт и неутрална стойка.
4 Поемете отговорност за себе си.
Поемете отговорност за собственото си лошо поведение. Това не е признак на слабост, а по-скоро показва осъзнатост и почтеност и вероятно ще ускори успешното разрешаване. Направете искрени и навременни извинения.
5 Отразявайте емпатия.
Способността да покажете, че разбирате как се чувства другият човек, е може би най-мощното комуникационно умение. Тя позволява на човека да се чувства чут и разсейва конфликта. Не е нужно да се съгласявате с тяхната гледна точка, но можете да покажете, че разбирате чувствата им: “Разбирам, че това те разстройва.“
6 Съсредоточете се върху това, което можете да контролирате и пуснете останалото.
Авторът Уейн Дайър казва: „Как хората се отнасят с теб е тяхна карма. Как реагираш – твоя.“ Можете да контролирате собственото си поведение и реакция, но не и това на другит. Можете да се застъпите за себе си в контекста на една връзка и ако не може да бъде постигната резолюция, можете да овладеете себе си, за да промените границите на тази връзка или може би дори да я приключите напълно.
7 Бъдете отворени и гъвкави.
Слушайте и наистина чуйте другия човек. Задавайте въпроси, за да съберете информация, от която ще ви стане по-ясно. Обмислете други гледни точки или решения. Потърсете компромис или решение, което е от полза и за двете страни.
8 Използвайте асертивна комуникация.
Избягвайте да бъдете пасивни, агресивни или пасивно-агресивни. Поискайте това, от което се нуждаете, кажете не на това, което не можете да направите, и бъдете отворени за преговори и компромиси. Изразете чувствата си по ясен, директен и подходящ начин. Когато е възможно, комуникирайте директно, лице в лице, а не по имейли или текстови съобщения, където се получават много недоразумения.
9 Прошка.
Нелсън Мандела казва: „Недоволството е като да пиеш отрова и след това се надяваш, че ще убие враговете ти.“ Признайте, че хората идват в живота ни с причина, дори и негативните преживявания са възможности за растеж. Бъдете благодарни за ценния опит, работете за приемане, прощавайте и пуснете миналото. Съзнателно изберете как искате да се движите напред.
Какво друго бихте препоръчали за ефективно разрешаване на конфликти?
5 неща които жените искат в един мъж Жената не иска много от един мъж. Той трябва само да има определени качества, от които тя наистина се нуждае. Разбира се, тези качества не се срещат Read more…
10 съвета за по-добра връзка – 1 част Започването на нова връзка с някой, с когото наистина ви е приятно и забавно е нещо вълнуващо. Но независимо колко добре се допълвате или колко дълбоки Read more…
10 съвета за по-добра връзка – 2 част Покажете уважение. Всякакви здрави взаимоотношения трябва да бъдат изградени на взаимно уважение. Уважението е многостепенно и показва, че вие имате здрав разум и цените човека за Read more…